SİSTEMİ KEŞFEDEN ELÇİ


74. surede haber verilmiş olan 19 sistemi; 1974 yılında, Reşad Halife tarafından keşfedilmiştir.

Reşad Halife, Kuran’ı bilgisayar ortamına aktararak; kitaptaki birçok şeyin 19'un katı olarak ayarlandığını ve başlangıç harflerindeki sırrı açığa çıkarmıştır. Dahası; Reşad Halife, Kuran’da haber verilmiş olan bir elçidir (peygamber değil).

72:26 O geleceği bilendir; ve O sırrını hiç kimseye göstermez

72:27 Ancak seçtiği bir elçi hariç; nitekim O, o elçiden önceye ve sonraya ait bir gözlem sunar. 

72:28 Böyleceelçilerin Efendi’lerinin mesajını ilettikleri ortaya çıksın. O onların yaptıklarını tümüyle kuşatmıştır ve her şeyi sayı olarak hesaplamıştır.

Görüldüğü gibi bu ayetlerde; bir elçiye sırrın verileceği, böylece önceki ve sonraki (bütün) elçilerin Tanrı’nın mesajını ileteceklerini/iletmiş olduklarını kanıtlayacağı ve Tanrı’nın her şeyi sayı olarak hesapladığı söylenir. Ayrıca, kanıtlayıcı elçiden bahseden 72:27 ayetinin orijinalinin “halfihî rasadâ” olarak bitmesi de ayrı bir delildir/ayettir/işarettir! 

ORİJİNAL: إِلَّا مَنِ ارْتَضَى مِن رَّسُولٍ فَإِنَّهُ يَسْلُكُ مِن بَيْنِ يَدَيْهِ وَمِنْ خَلْفِهِ رَصَدًا

OKUNUŞU: İllâ meni artedâ min resûlin fe innehu yesluku min beyni yedeyhi ve min halfihî rasadâ.

*NOT:

“Son elçi Muhammed’dir, ne Reşad’ı!” diyenler, elçi-peygamber farkının ne olduğunu bilmemektedir. Yok, farkı bilmesine rağmen “Son elçi Muhammed’dir” diyenler ise; hiçbir delile sahip olmadan Yusuf’un son elçi olduğunu iddia edenler gibidir (40:34)…

Muhammed peygamber kendisinden önceki yasaları doğrulamış ve her şeyin kapsayıcısı olan yeni kitap Kuran’ı tebliğ etmiştir. Artık, yeni bir kitap veya peygamber gelmeyecektir. Son kitap Kuran, son peygamber Muhammed’dir (5:48, 33:40).  Fakat Tanrı’nın mevcut mesajlarını, doğruyu ve gerçeği insanlara ileten/tavsiye eden elçilerin sonuncusu Muhammed değildir.